Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek powinieneś mieć na działce?

Dużo przyszłych właścicieli myśląc o inwestycji takiej jak Domki rekreacyjne drewniane bierze pod uwagę zupełnie odmienne oczekiwania. Zaskakujące bryły kontra klimat w tradycyjnym stylu – pomiędzy tymi modelami można uwzględnić wszelkie możliwe pomysły. Ile zapłacimy za taki domek letniskowy oraz na co warto zwrócić uwagę na etapie zakupu

Przenośny czy na stałe – co warto wybrać

Domki mobilne stwarzają ewentualność bezpiecznego ich przemieszczenia z wbudowanymi systematami (instalacja kanalizacyjna, gazowa, elektryczność i in.), hydrauliką a także kaloryferami. Domek otrzymuje się terminie, który zazwyczaj okazuje się stosunkowo długi, a ceny nieczęsto mieszczą się w 20 tys. zł.

Do najważniejszych typów domków mobilnych należą:

· Domki rekreacyjne drewniane z kolami

· domki holenderskie – wyprodukowane na metalowym szkielecie zawierającym koła do transportu

· przyczepy kempingowe gotowe do użytkowania.

Zdecydowanie lepiej od mobilnych prezentują się Domki rekreacyjne drewniane (oczywiście nie wszystkie), jednak wymagają znacznie więcej uwagi podczas eksploatacji. Najważniejszą sprawą będzie tu niewłaściwie wybrana izolacja lub pracujący grunt. W takim domku możemy swobodnie zaprojektować okna, przystosować pomieszczenia na poddaszu czy werandę, co o co łatwiej przy dużym metrażu.

Wśród stacjonarnych rodzajów domów można znaleźć dwa główne

· małe domki letniskowe, którym nie potrzeba przytwierdzenia do podłoża fundamentami;

· duże domki letniskowe z fundamentami – domy całoroczne.
Domek drewniany – kilka uwag dla wybierających

Kluczową sprawą, której nie możemy przeoczyć podczas wznoszenia domku letniskowego, jest ocieplenie, a także szczelność okien i drzwi oraz wybór rodzaju pokrycia dachowego. Nie możemy również zostawić samej sobie sprawy wyboru drewna do wznoszenia domków letniskowych. Dyskwalifikuje je ilość usterek w formie pęknięć i obluzowanych sęków, które wpływają negatywnie na wartość budulca. Powinny one być pozbawione sinizny, śladów zarobaczeń, zgnilizn, oblin oraz krzywizn.

Domki rekreacyjne drewniane według podziału na rodzaje – Na jakie się skusić

Wcale nie trzeba dokonywać wyboru – Domki rekreacyjne drewniane możemy przysposobić do zimowego użytku także w wypadku, gdy nie posiadają solidnych fundamentów. Istotną rolę odgrywa ogrzewanie, które wymaga, aby domek miał właściwą grubość podłóg i ścian – opłaca się zastosować dodatkową warstwę izolacji cieplnej. Warto przy okazji zająć się wentylacją domku, wyposażyć w solidny dach oraz ochronić przed nadmiarem wilgoci. Gdy idzie o gotowość domków do użytku również w zimę dach musi być dokładnie ułożony i wzbogacony o ocieplenie z wełny mineralnej, styropianu oraz dobrze chroniącą połać zewnętrzną.

Post Author: ds_admin