Które z warzyw można uprawiać w szklarni?

Popularność szklarni ogrodowych w ostatnim czasie jest coraz większa. Jednocześnie poszerza się grono osób rozpoczynających przygodę z uprawą warzyw we własnym ogrodzie. To całkowicie normalna rzecz, taki rodzaj uprawy ma same plusy. Z jakich gatunków zasadzonych w szklarni będą najwyższe zbiory?

Szklarnie ogrodowe – na czym polega ich fenomen?

To pewne, że każdy z nas docenia to, jak smakują zbiory z własnego ogródka. Te sprzedawane w sklepach z reguły nie mają aż tylu witamin i minerałów, a dodatkowo nie są aż tak smaczne. Tymczasem jedzenie plonów ze swojego ogródka jest przyjemne i zdrowe. Decydując się na ich samodzielną uprawę, nie mamy żadnych wątpliwości co do tego, że są pozbawione chemii. Wielu pasjonatów ogrodnictwa wybiera szklarnię jako alternatywę dla tradycyjnego ogrodu. W ten sposób poza tym, że uprawa jest znacznie łatwiejsza, to zbiory będą miały z pewnością znacznie lepszy smak. Szklarnia poliwęglanowa to opcja przeznaczona przede wszystkim do hodowania roślin lubiących ciepły klimat. Panujący u nas klimat sprawia, że istotne jest także to, by jak najbardziej wydłużyć czas wegetacji roślin. Spowoduje to, że będziemy mogli cieszyć się ich wspaniałym smakiem o wiele dłużej. Szklarnię można stworzyć samemu i to przy niewielkim nakładzie finansowym. Będąc majsterkowiczem można użyć do tego nawet starych okien. Gotowe szklarnie ogrodowe są też dostępne w sklepach, są dostępne nawet w sieci. Alternatywą są tzw. tunele, lecz nie są one tak skuteczne.

Uprawa warzyw w szklarni

W szklarniach poleca się hodowania wszystkich odmian uprawiać przede wszystkim takie gatunki, które wyjątkowo lubią ciepły klimat. Jednym z takich warzyw jest papryka, która pomijając to, że doskonale rozwija się w wysokich temperaturach, to lubi też powietrze o wysokiej wilgotności. W szklarniach mamy możliwość uprawy kilku rodzajów papryki (również tę ostrą). Jedną z najchętniej wybieranych roślin szklarniowych są też ogórki. Trzeba pamiętać, że nie powinny być podlewane wodą o zbyt niskiej temperaturze, ponieważ są one na to bardzo wrażliwe. Będąc w posiadaniu szklarni możemy również zacząć hodowanie pomidorów, które w takich warunkach osiągają duże rozmiary i mają słodki smak. Najbardziej poleca się hodować w takich warunkach tradycyjną odmianę pomidorów, pozostałe gatunki np. pomidorki koktajlowe, doskonale radzą sobie również poza szklarnią. Pomidory potrzebują regularnego nawożenia, a przed trafieniem do szklarni odpowiedniego przygotowania podłoża. Niezbędne jest też odpowiednio częste podlewanie sadzonek, najlepiej w taki sposób, żeby liście i owoce roślin nie były nadmiernie zmoczone.

Post Author: ds_admin