14 dni – w ciągu takiego okresu jest możliwe odejście od transakcji przeprowadzonej poza siedzibą sprzedawcy. Jednakże są wyłączenia od tej zasady, o których warto wiedzieć wcześniej, przed zawarciem umowy przez telefon, e-mail czy w sklepie online.
Przypadki, w których umowa jest ważna od zaraz
Ustawa podaje 13 przesłanek odmowy unieważnienia zakupu. Są to między innymi artykuły zrobione na zamówienie, produkty o krótkim terminie przydatności oraz towary zapieczętowane wrażliwe. Identycznie może być z wybranymi rodzajami mocnych trunków, rzeczami do sprzedaży w kompletach z innymi rzeczami, tytułami czasopism i gazet oraz programami komputerowymi i nagraniami. Co więcej wyłączone są również treści cyfrowe, usługi typu błyskawiczne naprawy i planowe przeglądy. Odstąpienie od umowy nie obowiązuje w przypadku, kiedy po kilku etapach realizacja została wykonana w całości, a ponadto w razie wygranej aukcji i zakupu z rezerwacją towarów i usług. Okazuje się, że odstępstw, które uniemożliwiają odstąpienie od umowy, mamy całkiem sporo, zatem opłaca się mieć wiedzę o nich zanim potwierdzi się umowę.
Obowiązki sprzedawcy przy zakupach w sieci lub telefonicznych
Przy zakupie towaru lub usługi internetowo lub telefonicznie, sprzedawca ma obowiązek przedstawić konsumentowi kilka informacji zanim do tego dojdzie. Przepisy konsumenckie obligują drugą stronę do zawiadomienia o głównych cechach świadczenia oraz kanałach kontaktowania się z klientem. Niezależnie od okoliczności wartość sprzedaży lub świadczenia wraz z podatkami powinna być podana precyzyjnie. Konsument pod rygorem prawa musi mieć możliwość zapoznania się ze wszystkimi informacjami zanim pojawi się zamówienie. Informacje te powinny być widoczne, opublikowane w bezpośrednim sąsiedztwie potwierdzenia zakupu.
Przypadki wyłudzeń wcale nie są rzadkością
Jak potraktować zakup pod wpływem słów sprzedających na odległość, często niezgodnych ze stanem faktycznym? To świadome wprowadzenie w błąd po to, by nabywca niekorzystnie rozporządził mieniem, kwalifikuje się jako przestępstwo wyłudzenia! W takim wypadku wybranie się do prawnika okaże się najlepszym rozwiązaniem. By skorzystać z konsultacji, wystarczy wpisać w okno przeglądarki tematyczną frazę, np. kancelaria prawna Łódź czy „prawnik lublin”. Wielu nabywców, którzy zostali celowo oszukani przez nieetycznych sprzedających, nie szuka pomocy u adwokata. Pomoc prawna nie oznacza, że rozstrzygnięcie trafi przed oblicze sądu. Najlepiej przekazać swoją sprawę profesjonaliście, który weźmie w obronę klienta i zrobi co w jego mocy, by sprawa zakończyła się pozytywnie dla poszkodowanego konsumenta.