Papa czy gont – jakie jest najlepsze pokrycie dachowe

Aby wybrać odpowiednie pokrycie dachu konieczna będzie wiedza i znajomość możliwych opcji oraz ich parametrów. Podczas wyboru można też wspomagać się poradami dostępnymi w sieci. Odpowiednie rozeznanie jest niezwykle istotne podczas prac budowlanych.

Kiedy może się sprawdzić papa termozgrzewalna?

Zazwyczaj prace budowlane oraz niektóre pozornie proste remonty będą potrzebowały od nas opracowania planu tego przedsięwzięcia. Dzieje się tak również w chwili kiedy mamy w planach wymianę zadaszenia, przede wszystkim jeśli chcemy wykonać to na własną rękę. Tutaj zadanie najczęściej jest nieco cięższe. Początkowo powinniśmy upewnić się jakiego rodzaju pokrycie dachowe znajduje się obecnie na naszym domu , a zaraz potem zastanowić się jakie rozwiązania okażą się dla nas najkorzystniejsze. Jeżeli na dachu znajdują się nierówności, sprawa się komplikuje. Możemy wybrać spośród dwóch materiałów-pierwsza z nich to papa, a drugą jest gont bitumiczny. Najprostszym rozwiązaniem będzie wybór gontu. Gont to materiał, który nie wymaga rozgrzewania przy aplikacji, a poza tym jest bardzo wydajny, dach można pokryć kilkoma warstwami. Sprawdza się w wielu miejscach, ale niestety nie nada się na każdy dach. Przeważnie takie metody się sprawdzają, aczkolwiek nie powinniśmy zapominać o tym, że gdy na dachu pojawiają się nawet małe nierówności, wtedy niestety nie wszędzie trafimy takim lepikiem, finalnie istnieje możliwość ponownego pojawienia się przecieków. Najlepszą alternatywą dla gontu jest w takiej sytuacji papa termozgrzewalna. Dokładne położenie jej na dachu budynku gwarantuje szczelności i trwałości, a dzięki temu brak konieczności napraw przez długi czas.

Typ dachu ma kluczowe znaczenie przy wyborze pokrycia dachowego

Mogłoby się wydawać, że obydwie opcje są tak samo dobre i bez znaczenia jest co będzie naszym wyborem, jednak kluczową kwestią jest rodzaj dachu. Gont bitumiczny nada się do napraw dachu spadzistym o każdym stopniu nachylenia, pod warunkiem że będzie prosty. W takich warunkach materiał nie sprawia problemów podczas montażu, a pokryty nim dach charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością i bardzo dobrze izoluje. Niestety zanim trafi na dach jest bardzo delikatny. Papa termozgrzewalna w przeciwieństwie do gontu charakteryzuje się większą trwałością. Poza tym charakteryzuje się giętkością i jeszcze lepszą wytrzymałością. Jej wadą jest konieczność bardzo dokładnego przygotowania podłoża przed montażem, ważne jest też, aby na dachu nie było widocznych nierówności. Nie przestrzegając tych zasad nie ma możliwości, aby wystarczająco stabilnie ją przymocować. Do montażu wymagane jest posiadanie specjalnego palnika, którym trzeba podgrzewać papę podczas aplikacji. Wyłącznie zastosowanie się do wszystkich zaleceń zaowocuje uzyskaniem zadowalającego efektu pracy, na szczęście nie są to ciężkie czynności.

Post Author: ds_admin