W każdej chwili może pojawić się kwestia, której nie da się załatwić inaczej niż korzystając z oficjalnej ścieżki prawnej. Nie musisz czuć się opuszczony – w podobnym wypadku zdecydowanie rekomenduje się skorzystać z pomocy specjalistów. Zazwyczaj znajdziemy ich w sieci, po umieszczeniu w przeglądarce hasła adwokat Pabianice, Łask czy Sieradz. Skąd wiedzieć, kiedy mamy zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego? Co różni od siebie tych fachowców? Jak by na to nie patrzeć, te terminy określają typy uprawnień.
Adwokat i radca prawny – jakie są podobieństwa?
Miano adwokata lub rady prawnego otrzymuje osoba, która zaliczyła 5-letnie studia na Wydziale Prawa oraz 3-letnią aplikację adwokacką lub radcowską. Po dopełnieniu przewidzianych formalności, ministerstwo sprawiedliwości organizuje egzamin specjalizacyjny. Przed wciągnięciem na oficjalną listę radcow bądź adwokatów, aplikant powinien go pomyślnie zaliczyć. W naszych warunkach i jeden, i drugi status są przedmiotem regulacji prawnej. Bierze się więc pod uwagę odpowiednio ustawy o radcach prawnych i adwokaturze. Każdy z nich wyszczególnia, czym kieruje się prawnik wykonujący dany zakres specjalności.
Czy adwokat i radca czymś różnią się od siebie?
Przy głębszym odczytaniu odmienności u adwokatów i radców także są widoczne. Część z nich ukazuje się już podczas wykonywania pracy aplikacyjnej. Utarło się, że radca prawny specjalizuje się w prawie cywilnym, zaś adwokat wybiera prawo karne. Nie mówimy tu o zobowiązaniu przepisami, lecz możemy tu mówić o zwyczajowych specjalizacjach. Istnieją odmienne, autonomiczne organizacje dla obu środowisk – adwokackie i radcowskie. Ponadto pomiędzy nimi zachodzi jedna zasadnicza różnica. Radca prawny ma możliwość zatrudnienia na etacie, podczas gdy adwokat jako pozostający na służbie publicznej nie może podpisać takiej umowy.
W podsumowaniu zauważmy jeszcze pewien symboliczny aspekt związany z kolorem noszonych przy stroju. Radców wyróżnia żabot niebieski, a u adwokatów znajdujemy zieleń.