Wybierając ręczniki zazwyczaj kierujemy się wyglądem, kolorem czy wzorem, no i oczywiście zwracamy uwagę, jak dopasują się do designu łazienki albo czy okaże się atrakcyjnym wyposażeniem przy podróżowaniu czy plażowaniu. Zdarza się, że nie pamiętamy o cechach utylitarnych, czyli tak naprawdę solidności wykonania.
Wygląd czy funkcjonalność? Proponujemy obie opcje
Atuty designu swoją drogą, jednak trzeba sprawdzić absorbowanie wilgoci, grubość, szybkość wysychania i wykończenie brzegów. Jeżeli priorytetem wyboru pozostaje chłonność, powinno się zaakceptować dzianinę o gramaturze więcej niż 500 g na metr kwadratowy. Zwiększone parametry absorpcji płynów mają bawełna i bambus. Każdy ma wiele zalet: są mile w dotyku i miękkie, a te drugie posiadają działanie antybakteryjne. Kupując ręcznik bez dwóch zdań trzeba zwrócić uwagę na krawędzie.
Ręczniki z mikrofibry i z innych materiałów gwarantujących szybkie schnięcie
Od niedawna korzystamy z bardzo absorbujących wilgoć ręczników szybkoschnących. Najczęściej to najlepsza opcja w warunkach wyjazdowych, lecz doskonale sprawdzą się jako wyposażenie łazienki, również jako ręczniki dla dzieci. Oczywiście wybierając ręcznik, należy dobrać rozmiar zależnie od roli do odegrania.
Szybkoschnące ręczniki – parametry
O tych kryteriach należy pamiętać, zabierając się do nabycia szybkoschnących ręczników:
– dobra szybkość schnięcia,
– jaką chłonność mogą nam zaoferować,
– niewielka waga,
– jaki jest ich koszt w stosunku do funkcji i jakości.
Tekstylia łazienkowe trzeba dobierać, orientując się na osobiste wymagania. Mamy nieco odmienne preferencje, zatem najlepiej świadomie wybierać ręczniki z materiału o skutecznych parametrach. Główne odmiany ręczników o krótkim okresie schnięcia da się wyliczyć od najcięższego do najlżejszego w kolejności: frotte, welurowe, z mikrofibry. Te ostatnie są trzy razy lżejsze od wersji z weluru, wygodne w transporcie, zaś sześć razy szybciej niż bawełna. Jednak i one mają pewne niewielkie minusy. Wymagają troszkę czasu na wchłonięcie wody. Z tego powodu używanie wspomnianego ręcznika przyniesie lepsze efekty, jeśli nauczymy się go zgniatać i systematycznie przykładać oraz przytrzymywać w wilgotnych obszarach. Należy się przystosować do podobnego użytkowania, jednak niektórzy nie przekonają się do ich stosowania – wybierają przytulność i aksamitny dotyk.
Część kupujących od szybkoschnących wersji odstrasza przewidywana kwota na paragonie, ponieważ trzeba za nie zapłacić czasem i więcej niż sto złotych. Dlatego zainteresowani pragnący skorzystać z ekonomicznych wariantów wolą wersję welurową, ponieważ kosztuje do 40 zł, lub w jeszcze niższej cenie opcję frotową.